Čisti jetru i aktivira rad bubrega i crijeva…
Kvas je tradicionalni ruski recept fermentiranog napitka koji je vrlo koristan, a sadrži komponente koje aktiviraju rad jetre, bubrega i crijeva. Dobiva se fermentacijom starog kruha i/ili cvekle.
Rezultati nekih medicinskih istraživanja pokazuju da konzumiranje kvasa od cvekle čisti jetru i organizam od toksina i drugih “otpada”, otklanja opstipaciju i druge probleme sa crijevima. Ruska tradicionalna medicina smatra kvas od cvekle najboljim nemedicinskim napitkom koji je jako koristan kod ateroskleroze.
Kvas od cikle – recept:
Za pripremu kvasa od cikle bit će potrebno:
Sastojci:
– staklena tegla od 3 litre (još bolje je glinena posuda, ako imate)
– 700g sirove oguljene cikle
– 2 žlice brašna ili 2 komada starijeg raženog ili crnog kruha
– 200g šećera (može i med ili neki po želji zaslađivač)
– 100g grožđica
Priprema:
– Uzeti svježu opranu ciklu, oguliti i isjeći je na kockice ili tanke kriškice i poslagati u čistu teglu
– Dodati grožđice, 2 žlice brašna i 200g šećera
– Staklenku napuniti hladnom prokuhanom vodom i promiješati (neki stavljaju vodu od kiselog kupusa ili sirutku)
– Staklenku pritvoriti plastičnim poklopcem ili još bolje umotati duplom gazom (da vaš kvas “diše”) i ostaviti na toplom mjestu na 6-7 dana da fermentira
– Dva puta dnevno miješati sadržaj staklenke i po potrebi skidati pjenu
– Nakon 7 dana smjesu dobro procijedite kroz gazu i dobit ćete kvas od cikle. Bacite ostatak. Okus je blago kiseo, slankast i zemljan, tijelu ugodan, odlično alkalizira krv.
Konzumacija i čuvanje:
Piti po 3-4 jušne žlice 3 puta dnevno prije obroka. Popijte sav vaš kvas i na tome se završava prva kura čišćenja jetre. Napravite pauzu od 3 mjeseca i ponovite tretman. Opet pauza 3 mjeseca i tretman ponovite treći put. Nakon godinu dana vaša jetra biće potpuno čista! Kvas čuvati u hladnjaku. Moguća je pojava rijetke stolice. Organizam se čisti, zato su prisutne blage popratne reakcije.
Kontraindikacije:
Kvas nije preporučljiv za one koje imaju bolesne bubrege, probleme sa gastrointestinalnim traktom u akutnoj fazi i gihtom. U ovom slučaju nužna je konzultacija liječnika. Morate biti pažljivi ako imate nizak tlak.