Jedite sedam dana za redom crveni luk ali na ovaj način…
Ovo kulinarsko čudo je pravi spas za većinu bolesti. Crveni luk ima snažno antibakterijsko dejstvo.
Dobrobiti crvenog luka:
Svježi luk sa medom koristi se kod bronhitisa i upale pluća te ublažava napade kašlja. Iscijeđeni crveni luk pomaže kod bolova u ušima i može čak da se nanese na noge kako bi snizio tjelesnu temperaturu.
Ali malo ljudi zna da je jako koristan i pečeni crveni luk. Tokom termičke obrade, on ne gubi svoja svojstva, već naprotiv!
Pečeni luk će pomoći da se izborite sa dugotrajnim ranama i to tako što ćete ispečeni luk direktno staviti na ranu.
Ukoliko osjetite neke bolove, topao, pečeni luk stavite na problematično mjesto u trajanju od 20 minuta. Bol će brzo nestati. Čak se i hemoroidi mogu tretirati pečenim lukom.
Pečeni luk treba da jedemo što češće kako bismo spriječili zgrušavanje krvi, a samim tim i srčani udar ili šlog. On će pomoći i kod dijabetesa, pa ga ljekari preporučuju u svakodnevnoj ishrani.
Luk možete jesti kao dodatak jelima, ali je najdjelotvorniji kada ga jedete na prazan stomak.
Efekat ovakve primjene luka je vidljiv već nakon nedjelju dana, a sve zahvaljujući sumporu i gvožđu koji se nalaze u pečenom luku. Takav luk će pomoći kod pravilnog funkcionisanja pankreasa i jetre.
Kada se jede pečeni luk, poboljšava se stanje pacijenta sa hipertenzijom i aterosklerozom. Luk pomaže krvnim sudovima da se očiste i oslobode viška naslaga.
Nakon pečenja u rerni, luk ispušta esencijalna ulja koja daju ovoj namirnici specifičan miris i ukus.
BONUS ČLANAK
PRIRODNI JE MELEM ZA NEKE BOLESTI: Pravilna priprema i primjena čuvene čuvarkuće…
Čuvarkuća je višegodišnja biljka koja može da naraste i do 30 centimetara. Što se tiče njenog opstanka u prirodi, veoma dobro podnosi i niske i visoke temperature. Otporna je na sušu, jer je unutrašnjost njenih listića ispunjena rezervama vode.
Ova biljka može da raste gotovo svuda – između kamenja, na stijenama, na različitim tipovima zemljišta, a neki je čak gaje na krovovima kuća. Takođe, nije rijetkost da se čuvarkuća zasadi i na terasi, u saksiji.
Boja listova ove biljke može biti zelena, bordo ili ljubičasta, a cvjetovi se javljaju na vrhu i najčešće su crvene boje. Ukoliko se pitate šta je to što je tako zdravo u sadržaju čuvarkuće, odgovor je jabučna i mravlja kiselina.
Ova biljka je svoju primjenu pronašla u narodnoj medicini, a savremena istraživanja su usmjerena na polisaharide iz soka čuvarkuće, jer se njima pripisuje djelovanje na imunološki sistem.
Spoljna upotreba:
Od niza zdravih dejstava koje čuvarkuća ima, najpoznatije je da je to biljka koja eliminiše višak masnoće iz ušnog kanala. Odatle i drugi naziv ove biljke, uhovnik. Pored toga, sok iz listića čuvarkuće je veoma dobar.
On je prirodni melem za oboljenja i povrede kože, čireve, posjekotine i opekotine. Takođe, sok ove biljke se dugo godina unazad koristi za uklanjanje kurijih očiju i bradavica, ali i sunčanih pjega.
Upala uha:
Prepolovite nekoliko listića čuvarkuće i iscijedite dvije do tri kapljice soka u bolno uho. Ostavite da tečnost djeluje nekoliko minuta, a potom iskrenite glavu dok sok ne iscuri iz ušne šupljine.
Unutrašnja upotreba:
Ukoliko se listovi čuvarkuće kombinuju sa medom, tada je ona veoma djelotvorna kod upale usne duplje. Sok ove biljke je i veoma dobar diuretik, a ima i laksativno dejstvo. Čuvarkuća se upotrebljava i u slučajevima napetosti, nervoze i strahova.
Za jačanje organizma:
Listove čuvarkuće sameljite u multipraktiku, a potom ih prespite u plastičnu činiju i pomiješajte ih sa medom. Smjesu dobro sjedinite drvenom ili plastičnom kašikom. Zatim, u veću teglu sipajte smjesu i zatvorite teglu.
Da svjetlost ne bi dopirala, cijelu teglu obložite aluminijumskom folijom. Ostavite teglu da odstoji pet dana u frižideru. Od šestog dana, na prazan stomak uzimajte po dvije plastične kašičice smjese i narednih dvadesetak minuta ne jedite ništa drugo, već popijte malo vode.