Home Zdravlje EVO KAKO DA OTVORITE SVOJA VRATA SREĆE: Ovu biljku morate imati u...

EVO KAKO DA OTVORITE SVOJA VRATA SREĆE: Ovu biljku morate imati u kući ako želite uspjeh…

137
0
Zdravlje,
Zdravlje,

Ovu biljku morate imati u kući ako želite uspjeh…

Privlačnog izgleda i neobične strukture, ova višegodišnja biljka je veoma prilagodljiva i izdržljiva, što je čini izuzetno vrijednom za uređivanje savremenih zatvorenih prostora u kojima veliki broj sobnih biljaka danas ne može da opstane.

Srećni bambus (lucky bamboo) ili sobni bambus je danas standardni dio ponude skoro svih cvijećara i čest izbor mnogih kupaca. Svako od nas je bar jednom dobio ovu neobičnu biljku, bilo u buketu, bilo samostalno.

Nakon saznanja da joj nije potrebna posebna njega i mnogo pažnje, sigurno je mnogima postala omiljeni dio kućnog zelenila. Ono što vjerovatno većina ne zna, to je da ova interesantna biljka uopšte nije bambus!

To je zapravo biljka koja se naziva Dracena sanderiana i svojim izgledom zaista podsjeća na bambus, što objašnjava ime kojim je popularizovana u svijetu. Pored toga, značajnu ulogu u njenoj skorijoj ekspanziji na tržištu igra i egzotičan izgled i izrazita dekorativnost.

Zatim, raznovrsne mogućnosti aranžiranja, bilo samostalno ili u kombinaciji sa rezanim cvijećem i drugim elementima. Danas postoje tri osnovne forme tzv. srećnog bambusa – ravni bambus, uvijeni bambus i bambus slobodnog stila.

Ove tri forme su kasnije poslužile kao osnova za razvoj niza varijeteta koji se mogu naći u prodaji. Ono što je karakteristično za ovu biljku i što je zapravo razlikuje od mnogih kućnih biljki jeste to ime iz njenog naziva (srećni), a što se vezuje za vjerovanje da donosi uspjeh i sreću ljudima koji je drže u svom domu.

Održavanje:

Potrebno je da znate svega nekoliko informacija o ovoj interesantnoj biljci i da joj poklonite malo pažnje kako bi krasila vaš dom dugi niz godina.

– Poput rezanog cvijeća, tzv. srećni bambus se drži u vodi.

– Trebalo bi mijenjati ili dolivati vodu na svakih 10 dana do dvije nedelje, jer brzo crpi hranljive materije. Koristite odstajalu vodu i napunite vazu do oko 10-ak cm visine.

– Osjetljiv je na direktnu sunčevu svjetlost, koja može dovesti do promjene boje listova (postaju žuti).

– Listovi mogu da promjene boju u žutu zbog viška hlora u vodi, a ukoliko do toga dođe, odstranite ih kako bi se na njihovom mjestu razvili novi listovi.

– Uspijeva u širokom rasponu temperature, otprilike od 15 do 32 stepena.

– Prihranjivanje nije neophodno, ali možete mu dodati malo tečnog đubriva sa vremena na vrijeme.

BONUS ČLANAK

KOD UBLAŽAVANJA BOLOVA: Činjenice koje govore zašto su one najbolji čuvari bubrega…

Čuvarkuća:

Čaj od listova ove biljke odličan je za izlučivanje mokraće i čišćenje bubrega. Dvije kašike listova preliti čašom ključale vode, ostaviti da odstoji dva sata, procijediti i piti po četvrtinu čaše, četiri puta na dan, prije jela.

Maslačak:

Ima opšte pročišćavajuće djelovanje, a kada su bubrežne bolesti u pitanju, treba koristiti list i korijen ove biljke. Maslačak je vrlo moćan diuretik i pravi je dar za urogenitalni trakt.

Rastavić:

Najčešće se koristi kao diuretik i značajan je u terapiji svih bubrežnih bolesti. Najbolje ga je uzimati u obliku dekokta (uvarka) – 50g rastavića kuhati u litru vode dok polovina tečnosti ne uvri. Napitak procijediti i piti dva puta dnevno, ujutro i uveče.

Za ublažavanje bolova:

Preliti 3 kašike isjeckanog korijena i suvih listova peršuna s pola litra hladne vode i kuhati 10 minuta, a potom poklopiti i ostaviti da odstoji 15 minuta.

Procijediti i piti tri puta dnevno po šoljicu čaja.

Kuhati devet glavica crnog luka sa ljuskom u pet litara bijelog vina dok ne uvri polovina tečnosti.

Napitak procijediti, preliti u manju posudu i kuhati još sat vremena.

Kada se prohladi, sipati u staklenu flašu i svakog jutra na prazan stomak piti po kašiku ovog sirupa.