Čisti jetru i aktivira rad bubrega i crijeva…
Kvas od cvekle je tradicionalni fermentirani napitak koji se koristi u ruskoj narodnoj medicini zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti. Ovaj napitak može biti koristan za zdravlje jetre, bubrega i crijeva, te doprinosi detoksikaciji organizma. Iako postoje mnoge tvrdnje o njegovim blagodatima, važno je napomenuti da je potrebno koristiti ga sa oprezom, uz savjetovanje s ljekarom, naročito kod osoba s postojećim zdravstvenim problemima.
Zdravstvene prednosti kvasa od cvekle:
Kvas od cvekle je poznat po svojim pročišćujućim svojstvima, koja uključuju detoksikaciju jetre i izbacivanje toksina iz organizma. Takođe, ovaj napitak se koristi za poboljšanje probave, regulisanje rada crijeva, te smanjenje simptoma opstipacije (zatvora). Neki izvori tvrde da može pomoći u snižavanju nivoa lošeg holesterola, smanjenju krvnog pritiska i prevenciji ateroskleroze (zadebljanja arterija).
Međutim, treba naglasiti da iako kvas od cvekle sadrži hranljive tvari kao što su antioksidansi, vitamini i minerali, postoje i ograničeni dokazi o njegovoj efikasnosti u liječenju ozbiljnih bolesti. Iako može imati korisne učinke na zdravlje, nije zamjena za medicinsku terapiju i savjetovanje sa stručnjakom je uvijek preporučljivo.
Recept za pripremu kvasa od cvekle:
Za pripremu kvasa od cvekle potrebno je nekoliko osnovnih sastojaka. Recept je jednostavan, ali važno je pridržavati se uputstava kako biste dobili željeni rezultat.
Sastojci:
– staklena tegla od 3 litre (ili glinena posuda, ako imate)
– 700g sirove, oguljene cvekle
– 2 žlice brašna ili 2 komada starijeg raženog ili crnog kruha
– 200g šećera (ili po želji med ili drugi zaslađivač)
– 100g grožđica
Priprema:
Operite cveklu, ogulite je i narežite na kockice ili tanke kriške, zatim je stavite u čistu teglu. Dodajte grožđice, 2 žlice brašna i 200g šećera. Napunite teglu hladnom prokuhanom vodom (možete koristiti i vodu od kiselog kupusa ili sirutku) i sve dobro promiješajte. Pokrijte teglu plastičnim poklopcem ili još bolje umotajte u duplu gazu, kako bi kvas mogao “disati”. Ostavite teglu na toplom mjestu na 6-7 dana da fermentira.
Svakodnevno miješajte sadržaj tegle i po potrebi skidajte pjenu. Nakon 7 dana procijedite smjesu kroz gazu i dobićete kvas od cvekle. Ostatak bacite.
Okus:
Kvas od cvekle ima blagi kiseli, slankasti i zemljani ukus, koji je ugodan za tijelo i doprinosi alkalizaciji krvi.
Konzumacija i čuvanje:
Preporučuje se piti 3-4 jušne žlice kvasa 3 puta dnevno, prije obroka. Završite prvu kuru čišćenja jetre kada popijete sav pripremljeni kvas. Napravite pauzu od 3 mjeseca, a zatim ponovite tretman. Ukupno tri puta godišnje možete primijeniti ovaj tretman, uz pauze između. Nakon godinu dana vaša jetra bi trebala biti potpuno očišćena.
Kvas treba čuvati u hladnjaku, a moguće je da ćete primijetiti promjene u stolici (rijetka stolica), što je normalno jer organizam prolazi kroz proces čišćenja.
Napomene i kontraindikacije:
Kvas od cvekle, iako koristan za mnoge, nije preporučljiv za osobe koje imaju bolesti bubrega, gastrointestinalne smetnje u akutnoj fazi ili giht. U tim slučajevima potrebno je konzultirati se sa ljekarom prije upotrebe ovog napitka.
Takođe, treba biti oprezan kod ljudi s niskim krvnim tlakom, jer neki izvori tvrde da kvas može dodatno sniziti tlak, što može izazvati nelagodnosti.
Zaključak:
Kvas od cvekle može biti koristan za detoksikaciju organizma, poboljšanje probave i čišćenje jetre, ali se mora koristiti sa oprezom. Preporučuje se kao dodatak zdravom načinu života i ishrani, ali nije zamjena za medicinske tretmane. Uvijek je važno konsultirati se s ljekarom prije nego što se počne s primjenom ovog napitka, naročito ako imate specifične zdravstvene probleme. Kvas od cvekle može biti prirodan i efikasan način za održavanje općeg zdravlja, ali kao i sa svakim alternativnim tretmanom, ključno je pridržavati se uputstava i konzumirati ga umjereno.