Home Zdravlje KOD UBLAŽAVANJA BOLOVA: Činjenice koje govore zašto su one najbolji čuvari bubrega…

KOD UBLAŽAVANJA BOLOVA: Činjenice koje govore zašto su one najbolji čuvari bubrega…

180
0
Zdravlje,
Zdravlje,

Činjenice koje govore zašto su one najbolji čuvari bubrega…

Čuvarkuća:

Čaj od listova ove biljke odličan je za izlučivanje mokraće i čišćenje bubrega. Dvije kašike listova preliti čašom ključale vode, ostaviti da odstoji dva sata, procijediti i piti po četvrtinu čaše, četiri puta na dan, prije jela.

Maslačak:

Ima opšte pročišćavajuće djelovanje, a kada su bubrežne bolesti u pitanju, treba koristiti list i korijen ove biljke. Maslačak je vrlo moćan diuretik i pravi je dar za urogenitalni trakt.

Rastavić:

Najčešće se koristi kao diuretik i značajan je u terapiji svih bubrežnih bolesti. Najbolje ga je uzimati u obliku dekokta (uvarka) – 50g rastavića kuhati u litru vode dok polovina tečnosti ne uvri. Napitak procijediti i piti dva puta dnevno, ujutro i uveče.

Za ublažavanje bolova:

Preliti 3 kašike isjeckanog korijena i suvih listova peršuna s pola litra hladne vode i kuhati 10 minuta, a potom poklopiti i ostaviti da odstoji 15 minuta.

Procijediti i piti tri puta dnevno po šoljicu čaja.

Kuhati devet glavica crnog luka sa ljuskom u pet litara bijelog vina dok ne uvri polovina tečnosti.

Napitak procijediti, preliti u manju posudu i kuhati još sat vremena.

Kada se prohladi, sipati u staklenu flašu i svakog jutra na prazan stomak piti po kašiku ovog sirupa.

BONUS ČLANAK

NISTE NI SVJESNI KOLIKO SU ZDRAVE: Nekoliko razloga zašto da ih jedete svježe…

Sušene smokve uvijek možete naći u supermarketu, ali svježe smokve su mnogo bolje i zdravije.

Pogledajte pet razloga zašto da konzumirate svježe smokve:

1. Pomažu kod krvnog pritiska

Smokve su odličan izvor kalija koji pomaže pri smanjenju i regulaciji krvnog tlaka. Ovaj mineral je slabo dostupan u hrani, a istovremeno neophodan u današnjem svijetu gdje velik broj ljudi pati od njegovog manjka zbog pojačane konzumacije soli. Dovoljno je da ih jedete svježe tokom godine kada zriju.

2. Pomažu kod mršavljenja

Ova sočna mediteranska voćka je i dobar izvor prehrambenih vlakana, koji poboljšavaju probavu i osiguravaju dulju sitost, te tako pomažu kod mršavljenja. Valja spomenuti i da se u 100 grama svježe smokve nalazi tek 74 kalorije. Takođe, dovoljno je da ih jedete svježe tokom godine kada zriju.

3. Ključ su dobrog raspoloženja

Smokve sadrže značajnu količinu vitamina B kompleksa koji tijelu daju energiju, osiguravaju elasticitet kože i jakost mišića. Jedna od blagodati ove grupe vitamina je i pospješivanje rada mozga, te poboljšavanje sveukupnog raspoloženja. Takođe, dovoljno je da ih jedete svježe tokom godine kada zriju.

4. Pomažu kod visokog šećera u krvi

Ne trebate izbjegavati ni konzumaciju smokvinih listova. Oni, naime, posjeduju anti-dijabetičke karakteristike, odnosno pomažu kod snižavanja razine šećera u krvi. Neke studije su pokazale da su od velike pomoći u regulaciji šećera kod osoba koji pate od dijabetesa tipa 1. Možete ih koristiti za pripremu raznih jela, ali i čajeva.

5. Pomažu kod bradavica

U narodnoj medicini smokve se smatraju i izvrsnim pomoćnicama kod problema s izraslinama na koži poput kurjih očiju i bradavica. Dovoljno je polovicu svježeg ploda položiti na problematično mjesto na tijelu, ostaviti tako preko noći i ujutro isprati vrućom vodom. Nakon toga trebali biste lakše ukloniti kurje oko ili bradavicu. U težim slučajevima ponovite postupak i do 5 puta.