Povoljno djeluju kod bolesti srca i krvnih žila, pročišćavaju urinarni trakt…
Šparoge su se prije smatrale delicijom, a mogle su se pronaći samo na bogataškim stolovima. Šparoge su zbog svoga okusa i ljekovitih svojstava cijenjene još u razdoblju Starog Rima, kad su čitave flote brodova odlazile u prikupljanje šparoga za careve.
Možda se upravo zbog toga ponekad zovu carsko povrće. Ali, danas je ova supernamirnica dostupna svima – šparoge možete kupiti na tržnici i u tržnim centrima.
Možete se uputiti u branje divljih šparoga, što ujedno djeluje i kao antistresna terapija.
Šparoga, lat. asparagus, je višegodišnja biljka iz porodice ljiljana.
Jedna je od najstarijih samoniklih kultura na Mediteranu. Cijenjena je kao delicija već više od 2.000 godina.
Dijele se u tri vrste:
Zelene
Ova vrsta šparoga blagog je okusa, raste u proljeće do otprilike 20 cm visine te se najčešće može naći u lokalnim trgovinama.
Bijele
Bijele šparoge mnogo su skuplje od ostalih vrsta zbog rada potrebnog za njihovu proizvodnju. Dok rastu, izdanci se čuvaju pokriveni i što dalje od sunca kako bi se spriječio nastanak hlorofila, koji zelenim šparogama daje boju. Bijele šparoge su mekše, ali slabijeg okusa od zelenih i ljubičastih; ipak, neki kuvari ih više vole pripremati jer su specifičnije i jedinstvenije.
Ljubičaste
Ova vrsta izraste otprilike od 2,5 do osam cm, gotovo je bez vlakana, a neki kažu i da je najukusnija svježa. Kuva se brzo, ima voćni okus, a dodatnu zdravstvenu vrijednost daju joj fitonutrijenti antocijanini, odgovorni i za njihovu ljubičastu boju. Kod produženog kuvanja, ljubičasta boja će se izgubiti.
Ljekovita svojstva šparoge
Šparoga ima bogatu nutritivnu vrijednost, sadrži vitamine A, K, B, C i E, folnu kiselinu, željezo, bakar, vlakna, mangan, kalijum, kolin, cink, magnezijum i selen.
Uz svoj bogat nutritivni profil, šparoga je siromašna kalorijama. Sto grama šparoga sadrži tek 20 kalorija, što je čini idealnom namirnicom za mršavljenje. Zahvaljujući saponinima i flavonoidima, šparoga ima snažna antiupalna svojstva. Zbog toga povoljno djeluje kod bolesti srca i krvnih žila.
Šparoga je jedan od najbogatijih izvora rutina, flavonoida koji smanjuje holesterol i krvni pritisak te jača krvne sudove.
Porcija šparoga sadrži čak 114 odsto preporučene dnevne količine vitamina K, koji je neophodan za sintezu osteokalcina – proteina koji jača kosti. Vitamin K sprečava nakupljanje kalcijuma u tkivima koje može dovesti do ateroskleroze, kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara. Velike količine inulina u šparogi ključne su u liječenju probavnih problema. Naime, inulin je idealna hrana za dobre bakterije koje poboljšavaju apsorpciju hranjivih tvari, smanjuju rizik od alergija i raka crijeva.
Vlakna u šparogi podstiču probavu te smanjuju rizik od dijabetesa tipa 2.
Šparoga, uz lubenice i avokado, spada u namirnice najbogatije glutationom. Glutation je jedan od najproučavanijih i najvažnijih antioksidanasa. Bitan je za cjelokupno zdravlje, obnavljanje imunoloških ćelija i jedan je od najjačih sredstava za čišćenje organizma. Niski nivoi glutationa povezane su s preranim starenjem, pa čak i smrti.
1. Pomažu pri mršavljenju
Pokušavate skinuti višak kilograma? Pokušajte sa šparogama! Imaju malo kalorija, a puno vlakana koja će vas zasititi. Prehrana bogata vlaknima snižava nivo holesterola i šećera u krvi.
2. Pročišćava urinarni trakt
Šparoge sadrže visoke nivoe aminokiseline asparagin, koja djeluje kao prirodan diuretik te tijelo rješava soli i viška tekućine.
3. Djeluju kao afrodizijak
Vitamin B6 podstiče osjećaj uzbuđenja, a kako su pune i vitamina E, stimulisaće polne hormone i kod muškarca i kod žena.
4. Rješava vas osjećaja nadutosti
Ako vam se čini da ste naduti nakon svakog obroka, dodajte jelima šparoge i izbjegnite problem. One unapređuju zdravlje probavnog sistema, a kako sadrže i probiotik, na prirodan način balansiraju broj dobrih bakterija u crijevima.
5. Sadrži folnu kiselinu
Folna kiselina neophodna je za sintezu DNK, normalan rast i razvoj, pa se posebno ističe njena važnost u trudnoći. Folna kiselina takođe je važna u stvaranju crvenih krvnih zrnaca, koja tijelom prenose kiseonik, te u stvaranju ćelija koje čine sluznicu i kožu.
6. Sadrže vitamine K i E
Iako su fantastični i ostali nutrijenti koje sadrži šparoga, vitamin K je posebno važan jer održava kosti zdravima, dok se vitamin E brine da vaš organizam primi dovoljnu količinu antioksidanasa koji će vas zaštititi od slobodnih radikala i ojačati vaš imunološki sistem.
7. Liječe mamurluk
Prema rezultatima najnovijeg istraživanja, aminokiseline i minerali prisutni u šparogama mogu olakšati simptome mamurluka i zaštititi jetru od toksina iz alkohola. Stoga, kako biste izliječili mamurluk – pijte puno vode, dobro se odmorite i jedite šparoge, poručuju istraživači.